Home » NemID løsning for kortbetalinger koster konvertering

NemID løsning for kortbetalinger koster konvertering

Opdateret d. 21. januar 2021

Der er fortsat mange forbrugere, som enten er forvirret over de nye SCA regler eller stadig ikke har NemID-app’en, og de forlader indkøbskurven. Derfor ser vi fortsat et fald i konverteringer.

Dansk Erhverv har skrevet en artikel om netop dette, som kan tilgås her.


Nogle store banker har valgt at udrulle en ny version af Strong Customer Authentication – også kaldet 3D Secure – lige inden Black Friday.

Den nye løsning indbefatter at man skal benytte NemID i stedet for den SMS-kode man hidtil har været vant og vænnet sig til, når man har foretaget online køb med betalingskort. Med den nye løsning kan man vælge at tilknytte en personlig kode efter man første gang har logget ind med NemID, så man ikke skal indtaste NemID igen og igen.

SCA NemID log-in page

Men løsningen er desværre langt fra brugervenlig og er blevet langt mere kompliceret, hvilket vil komme til at koste konvertering for de danske webshops.

Dette skyldes, for det første, at det ikke er særlig optimalt at man skal benytte NemID da mange fortsat benytter papirkortet og ikke appen.
For det andet er det meget besværlig at finde ud af hvordan man kan tilknytte en personlig-kode efter man første gang har logget ind med NemID, og derved ryger pointen i at kunne undgå NemID fremadrettet. At tilknytte en personlig kode er nemlig ikke gjort som en del af betalingsflowet og der findes ikke et link, som videresender én over til funktionen, hvis man i stedet ønsker SMS-validering + personlig kode fremfor validering via NemID.

Det er meget frustrerende at løsningen ikke fungerer bedre, og her hos Swiipe er vi meget kede af de potentielle negative udfordringer og effekter det kan give de danske webshops.

Hvis du vil læse noget mere generelt om de kommende krav, kan du læse mere om Strong Customer Authentication, og sikre dig at du er SCA-klar i vores tidligere blogpost her